Produkt

Cykoria, prawdziwie holenderski produkt

Cykoria rosnąca na holenderskiej glebie jest dostępna przez cały rok. W Holandii Holendrzy zjadają około trzech kilogramów cykorii na osobę. W Belgii, kolebce cykorii, liczba ta jest dwukrotnie większa, natomiast we Francji wynik plasuje się pomiędzy Holandią, a Belgią. Nasi wschodni sąsiedzi – Niemcy – zjadają zaledwie 400 gramów na osobę.

Smak
Cykoria ma delikatnie gorzki smak. Można go uniknąć w sałatkach, usuwając najbardziej zewnętrzne liście i odcinając końcówkę. Należy także usunąć twardy, stożkowy rdzeń wewnętrzny. Dobrym pomysłem jest spryskanie cykorii niewielką ilością soku z cytryny w celu zachowania jej białego koloru.

Jakość
Cykoria powinna być zwarta, chrupiąca i nieuszkodzona i powinna posiadać szpiczastą, zamkniętą końcówkę. Cykoria powinna być biała, a odcięta podstawa główki nie powinna mieć brązowego odbarwienia. Należy sprawdzić jakość, oglądając i dotykając warzywo.

Przechowywanie i przydatność do spożycia
Cykoria może być przechowywana przed dwa do trzech dni w szufladzie na warzywa w lodówce. Należy unikać wystawiania cykorii na działanie światła w celu zapobiegania jej odbarwianiu. Cykoria nadaje się do zamrażania; należy ją najpierw zblanszować przez 2 minuty.

Oczyszczanie
Usunąć wyłącznie najbardziej zewnętrzne liście i odciąć podstawę. Jeśli rdzeń jest bardzo duży, również go usunąć.

przygotowanie
Przygotowanie cykorii zajmuje bardzo niewiele czasu. Na początek wystarczy opłukać całą główkę cykorii pod bieżącą wodą. Nie ma konieczności mycia pojedynczych liści, stają się one przez to rozmiękłe, i trzeba je wyławiać ze zlewozmywaka. Przygotowanie tradycyjne: Umieścić cykorię w garnku wody i gotować aż stanie się miękka, około 15-20 minut.

Wiele osób nie wie, że cykoria doskonale się nadaje do „smażenia w ruchu” na woku. Podczas smażenia cykorii w ruchu, znaczna część jej gorzkiego smaku zamienia się w słodki, przypadający do gustu zwłaszcza dzieciom. Doskonała jako potrawa smażona w ruchu, cykoria jest również pyszna gotowana na parze i może być dodawana na surowo do sałatek. Sprawdza się również w zupach, potrawach duszonych na małym ogniu i potrawkach, a także przygotowywana w piecu oraz naczyniach do grillowania. Liczba możliwości jest nieskończona. Nasze przepisy stanowią źródło inspiracji!

Kultywacja

Od nasion do cykorii

Cykoria rosnąca na holenderskiej glebie jest dostępna w sklepach przez cały rok. Czy wiedzieliście, że cykoria jest uprawiana w dwóch fazach? Najpierw korzenie cykorii rosną pod gołym niebem. Oznacza to, że nasiona są wysiewane w drugiej połowie maja i czerwca. Korzenie cykorii są następnie usuwane z gleby od października do grudnia i przechowywane w ciemnym miejscu.

Ciemność stymuluje korzenie do produkcji nowego pączka, który stanowi początek znanej wszystkim główki cykorii, dostępnej w supermarkecie. Korzenie cykorii są następnie przechowywane w zimnej komorze magazynowej, co zapewnia im odpoczynek.

Kolejny krok obejmuje przeniesienie korzeni cykorii z zimnej komory magazynowej w dowolnym, żądanym momencie i umieszczenie ich w skrzyniach do pędzenia. Są to skrzynki, w których korzenie cykorii są uprawiane we wodzie. W ciągu trzech tygodni z korzeni wyrasta przepyszna główka cykorii. Korzenie są następnie odcinane od główki, która zostaje zapakowana. Ze względu na to, że hodowcy cykorii pracują według efektywnego harmonogramu, cykoria jest dostępna przez cały rok.